How much sand and cement is required for 100 sq. foot plaster?

To calculate quantity of materials required for plastering we need following data along with area plastering:

  1. Thickness of plaster (i.e., 6 mm, 12 mm & 15 mm)
  2. Mix ratio plaster (i.e., 1:3, 1:4, 1:5 & 1:6)

In order to calculate the required quantity of cement, sand and water for plastering we have to follow the following 5 simple steps.

Step 1:- Assumptions

Area of Plaster = 100 ft^2 (9.2903 m^2)

Thickness of plaster = 12 mm =0.012 m

Mix Ratio → 1:4

Step 2:- Volume of Plaster

∵ Volume of plaster = Area of plaster x Thickness of plaster

Volume of plaster = 9.2903 x 0.012=0.1115 m³

Add 20% extra Quantity for Filling of joints, Depressions & Wastage

∴Volume of plaster = 0.1115 + [ (20×0.1115) /100 ] =0.1338 m³

Dry volume of plaster = Wet volume x 1.35

Dry Volume = 0.1338 x 1.35 = 0.1806 m³

Step 3:- Quantity of Cement

Quantity of Cement = (Dry Volume of plaster x Cement ratio) / (Sum of the ratio)



Quantity of cement = (0.1806 x 1) /(1+4)= 0.0361 m³

∵ Density of Cement = 1440 kg/m³

Weight of Cement = 1440 x 0.0361 = 52.020 Kg

∵ 1 bag of cement contains 50 kg of cement

Number of bags = 52.020 Kg/50 = 1.040 No’s

Step 4:- Quantity of Sand

∵ Cement : Sand :: 1:4

Quantity of Sand = Quantity of Cement x 4

∴ Quantity of Sand = 0.0361 m³ x 4 = 0.1444 m³

∵ 1 m³=35.3147 Cubic Feet (CFT)

Quantity of sand = 0.1444 x 35.3147 = 5.0994 CFT

∵ 1 brass = 100 CFT

Sand = 5.0994 /100 = 0.0509 Brass

∵ Density of sand = 1920 kg/m³

Weight of sand = 0.1444 x 1920 = 277.248 kg

∵ 1 tonne = 1000 kg

Weight of sand in Tonne = 277.248 /1000 =0.2772 Tonne

Step 5:- Quantity of water

Quantity of water equals to 20% Total Dry material (cement & sand)

Quantity of water = 0.20 x (Weight of cement + Weight of sand )

∴ Quantity of water = 0.20 x (52.020+ 277.248 ) = 65.85 kg = 65.8536 Liters


Watch the video given in the link below, for better understanding and detailed explanation

How to calculate Quantity of Cement Sand & Water in plaster of 1:4 ratio

 

 

Advertisements

Comment Here