RATE ANALYSIS OF PLASTERING

Step 1:- Assumptions

Area of Plaster = 100 m²

Thickness of plaster = 15 mm =0.015 m

Mix Ratio → 1:4

Step 2:- Volume of Plaster

∵Volume of plaster = Area of plaster x Thickness of plaster

Volume of plaster = 100 x 0.015=1.5m³

Add 20% extra Quantity for Filling of joints, Depressions & Wastage

∴Volume of plaster = 1.5 + [ (20×1.5) /100 ] =1.5 + 0.30 =1.80m³

Dry volume of plaster = Wet volume x 1.33

(i.e., Addition of bulk moisture 33%)

Dry Volume = 1.80m³ x 1.33 = 2.394 m³

Step 3:- Quantity of Cement

Quantity of Cement = (Dry Volume of plaster x Cement ratio) / (Sum of the ratio)

Quantity of cement = (2.394 x 1) /(1+4)= 0.4788 m³

∵Density of Cement = 1440kg/m³

Weight of Cement = 1440 x 0.4788 = 689.472 Kg

∵ 1 bag of cement contains 50 kg of cement

Number of bags = 689.472 Kg/50kg = 13.78 No’s

Step 4:- Quantity of Sand

∵ Cement : Sand :: 1:4

Quantity of Sand = Quantity of Cement x 4

∴ Quantity of Sand = 0.4788 m³ x 4 = 1.9152 m³

∵ 1m³=35.3147 Cubic Feet (CFT)

Quantity of sand = 1.9152 x 35.3147 = 67.634 CFT

Step 5:- Cost calculation

We have take labour constant from any of the country standard

I am taking labour constant as per INDIAN STANDARD 7272: PART1

Summary:-

Cost of material = Rs. 7408.52

Cost of labours = Rs. 21400

Sum of labour & material cost= Rs. 28808.52

Add:-

1.Water charge @ 1.5% = (1.5/100)x 28808.52 = Rs. 432.127

2.Contractor’s profit @10 % = (10/100)x 28808.52 = Rs. 2880.852

Total cost = 28808.52 + 432.127 +2880.852= Rs. 32121.49

 ———

Watch the video given in the link below, for better understanding and detailed explanation

RATE ANALYSIS OF PLASTERING

 

Click here to download pdf of “How to calculate Quantity of Cement, Sand & water In Mortar of 1:4”

Password to open the file:- wecivilengineers.blog

Download-PDF-Button-copy

Related Post

Leave a Reply