RATE ANALYSIS OF BRICKWORK

Assuming:-

Volume of brickwork = 1m³

Size of brick—>19x9x9 cm

Thickness of mortar = 10mm (1cm)

Quantity of Bricks:-

No. of bricks = Volume of brickwork/ volume of 1 brick with mortar

Volume of 1 Brick with mortar = 0.20×0.10×0.10=0.002 m³

∴ No. of bricks = 1/0.002 = 500 No’s

Quantity of cement:-

Volume of bricks= (0.19×0.09×0.09) x 500 = 0.001539 x 500 = 0.7695 m³

Quantity of mortar = Quantity of brickwork – Volume of bricks

Quantity of mortar = 1 – 0.7695 = 0.2305 m³

Mix Ratio –> 1:6

Dry volume of mortar = Wet volume x 1.33

Dry Volume = 0.2305 m³x 1.33 = 0.3066 m³

Quantity of Cement = {(Dry Volume of mortar x Cement ratio) / (Sum of the ratio)}

∴Quantity of cement = (0.3066 x 1) /(1+6)=0.0438 m³

Density of Cement = 1440 kg/m³

∴ Weight of Cement = 1440 x 0.0438 = 63.072Kg

1 bag of cement contains 50 kg of cement

∴ Number of bags = 63.072 Kg / 50 kg = 1.261 No’s

Quantity of Sand:-

Cement : Sand :: 1:6

Quantity of Sand = Quantity of Cement x 6

∴ Quantity of Sand = 0.0438m³x6= 0.2628

1 m³=35.3147 Cubic Feet (CFT)

∴ Quantity of sand = 0.2628 x 35.3147 = 9.280 CFT

Density of sand = 1920 kg/m³

∴ Weight of the sand= 0.2628 x 1920= 504.576 kg =>0.504 tonnes

Material Cost:-

Screenshot (478)

Labour Cost:-

Area=volume/thickness = 1m³/0.20m = 5m²

Screenshot (480)

Summary:-

Cost of material = Rs. 3271.13

Cost of labours = Rs. 3237.5

Sum of labour & material cost= Rs. 6508.63

Add:-

1.Water charge @ 1.5% = (1.5/100)x6508.63 = Rs. 97.629

2.Contractor’s profit @15 % = (15/100)x6508.63= Rs. 976.294

Total cost = 97.532 + 975.323+6502.15 = Rs. 7582.553

So, Cost of brickwork may vary from Rs. 6000 to 8500 based on location

Watch the video given in the link below, for better understanding and detailed explanation

Rate analysis of Brickwork

Subscribe & Watch Technical video’s related to civil engineering on our YouTube channel We Civil Engineers

Related Post

Leave a Reply